avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cont deschis la BCR acum 10 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cont deschis la BCR acum 10 ani

Aparent am un cont deschis la BCR de un fost angajator, in anul 2009, dupa 6 luni am plecat de la acest angajator, iar contul la BCR a ramas deschis, timp de 10 ani nu am primit niciun sms nicio informatie cum ca acel cont este deschis, astazi 18.05.2018 am fost informat ca am un sold de 272 de lei aferent acestui cont. Nu exista niciun card, nicio semanatura a mea referitoare la acest cont. Ce pot sa fac ? Cum procedez?
Cel mai recent răspuns: CiocanelL , utilizator 16:17, 18 Mai 2018
contul nu s-a inchis pt. ca banca nu a incasat comisionul de administrare. sunteti bun de plata...asa cum zice si zicala BCR :::::)

Faptul ca nu dvs ati deschis contul si nu ati semnat nu va fereste de raspundere, pt. ca prin folosirea contului prin primirea salariului atunci cand ati fost angajat ati acceptat acest cont ,ati insusit tacit acest cont. platiti suma si solicitati inchiderea contului.

Am avut si eu aceasi problema
Refuz sa platesc ceva ce nu am folosit. Ce se intampla daca mor? Este absurd! Si de ce sa platesc acum? De ce nu am primit nicio notificare timp de 10 ani? Eu sunt medium sa stiu ca am cont deschis la ei? Nu exista nicio tranzactie, niciun act semnat! Va dati seama de penibilul situatiei? Am nevoie de o lege care sa stipuleze clar ca sunt bun de plata ! Cum am nevoie si de un argument pentru a justifica inexistenta unei notificari in tot acest timp! Peste alti 10 ani poate plateam sute de milioane. Nu este corect fara semnatura si acceptul meu. Rog o persoana abilitata sa ma indreume, sunt diapus sa ii dau in judecata.


Antik a scris:

contul nu s-a inchis pt. ca banca nu a incasat comisionul de administrare. sunteti bun de plata...asa cum zice si zicala BCR :::::)

Faptul ca nu dvs ati deschis contul si nu ati semnat nu va fereste de raspundere, pt. ca prin folosirea contului prin primirea salariului atunci cand ati fost angajat ati acceptat acest cont ,ati insusit tacit acest cont. platiti suma si solicitati inchiderea contului.

Am avut si eu aceasi problema

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 50 geo_onica geo_onica Am primit ieri, 23-08-2010, un sms de la BRD prin care sunt rugat sa merg sa semnez actul aditional la contractul de credit. Mentionez ca nu am niciun credit ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu creditul? camycris camycris Buna ziua! Tatal meu a luat acum 10 ani de la BCR un card de credit?Avea 68 de ani.In urma cu 3 luni a decedat.Pana acum, am inteles de la mama mea ,ca in ... (vezi toată discuția)
Frauda bancara in data de 13.03fost victima unei fraude bancara ... pallani13 pallani13 Buna ziua. In data de 13.03.23 Am fost victima unei fraude bancara de tip phishing. Am primit un e-mail in care mi s-a comunicat ca cardul este blocat ... (vezi toată discuția)