avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Codul muncii!!!
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Codul muncii!!!

buna ziua, am si eu o intrebare, daca nu mi am luat concediu tot pe anul trecut(2017),, iar in 2018 am optat pentru ca firma sa mi dea banii. Intrebarea este daca e corect ca angajatorul sa mi opreasca si tichetele de masa pe anul 2018 in luna in care mi am dat banii?(mentionez ca in 2017 nu se aveam tichete de masa, era doar masa de la o firma de catering ).Multumesc Anticipat...
Cel mai recent răspuns: meduard , utilizator 15:22, 18 Mai 2018
Buna ziua,Nu sunt expert dar din cate stiu in primul rand firma nu trebuia sa va dea banii pe co neefectuat .'Art. 146 . [efectuarea si compensarea concediului de odihna ]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
multumesc pentru raspuns, Intrebarea era daca avea dreptul sa mi ia si tichetele de masa, aferente anului 2018!
Da are dreptul ,avand in vedere ca tichetele sunt un fel de beneficiu la salariu ,Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă.,dar v-am spus nu sunt expert

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri de masa. mirceaionita67@yahoo.com mirceaionita67@yahoo.com Buna ziua.Este legal ca valoarea bonurilor de masa acordate sa fie scazuta din salariul net obtinut? (vezi toată discuția)
Zile de concediu Laszlo 74 Laszlo 74 Anul trecut m-am angajat la o firma privata in data 05.05.2017.Aveam dreptul la 14 zile de concediu de odihna pe care am solicitat in Mai 2018(5zile) si in ... (vezi toată discuția)