Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccm ramura transporturi , art 80 (salarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccm ramura transporturi , art 80 (salarii compensatorii)

Buna ziua , as vrea sa stiu daca acesta se aplica la toate intreprinderile ce activeaza in domeniul transporturilor (ex. firmele de curierat). Daca da atunci toti angajatii beneficiaza de min. 6 salarii compensatorii conform art. 80 (ex. controlor trafic).
andrei.andrei a scris:

Buna ziua , as vrea sa stiu daca acesta se aplica la toate intreprinderile ce activeaza in domeniul transporturilor (ex. firmele de curierat). Daca da atunci toti angajatii beneficiaza de min. 6 salarii compensatorii conform art. 80 (ex. controlor trafic).

Buna ziua, am si eu o intrebare asemanatoare,:
Am lucrat la o firma de transporturi pe functia de contabil, mi s-a restructurat postul, as vrea sa stiu la cate salarii compensatorii am dreptul? Conform art. 80 am inteles ca 6 sal compensatorii pentru ramura de transporturi, dar se aplica si
la mine pe alta functie?
Mentionez ca firma are cod caen 6340.Ma puteti ajuta cu un raspuns?Va multumesc foarte mult.
Codul CAEN 6340 - Activitati ale altor agentii de transport
Este aplicabil contractul colectiv de munca la nivel de ramura - transporturi.
Unitatile la care se aplica CCM unic la nivelul ramurii transporturilor se regasesc in Anexa nr.5 la contract.
Bravo Iulia-ana !
CCM unic la nivelul ramurii de transporturi este un acord incheiat intre partile semnatare ale acestui contract si produce efecte numai asupra celor care au semnat. Pentru situatia lui andrei.andre..., se aplica clauzele din CCM la nivel national.
valist a scris:

Bravo Iulia-ana !
CCM unic la nivelul ramurii de transporturi este un acord incheiat intre partile semnatare ale acestui contract si produce efecte numai asupra celor care au semnat. Pentru situatia lui andrei.andre..., se aplica clauzele din CCM la nivel national.

Nu numai!!!!

1)-Codul muncii -art.241,alin. 1, lit c (Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca la acest nivel)
2)-Legea 130/1996 -art. 11, alin 1 , lit. C (Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca)
3)-Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National – art.3 ,alin.1 ,lit. B(Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca,indiferent de forma de capital social (de stat sau privat,roman sau strain/mixt)
rosu gheorghe, utilizator