avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccm ramura transporturi , art 80 (salarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccm ramura transporturi , art 80 (salarii compensatorii)

Buna ziua , as vrea sa stiu daca acesta se aplica la toate intreprinderile ce activeaza in domeniul transporturilor (ex. firmele de curierat). Daca da atunci toti angajatii beneficiaza de min. 6 salarii compensatorii conform art. 80 (ex. controlor trafic).
Cel mai recent răspuns: ContSters161342 , utilizator 10:59, 22 Noiembrie 2010
andrei.andrei a scris:

Buna ziua , as vrea sa stiu daca acesta se aplica la toate intreprinderile ce activeaza in domeniul transporturilor (ex. firmele de curierat). Daca da atunci toti angajatii beneficiaza de min. 6 salarii compensatorii conform art. 80 (ex. controlor trafic).


Buna ziua, am si eu o intrebare asemanatoare,:
Am lucrat la o firma de transporturi pe functia de contabil, mi s-a restructurat postul, as vrea sa stiu la cate salarii compensatorii am dreptul? Conform art. 80 am inteles ca 6 sal compensatorii pentru ramura de transporturi, dar se aplica si
la mine pe alta functie?
Mentionez ca firma are cod caen 6340.Ma puteti ajuta cu un raspuns?Va multumesc foarte mult.
Codul CAEN 6340 - Activitati ale altor agentii de transport
Este aplicabil contractul colectiv de munca la nivel de ramura - transporturi.
Unitatile la care se aplica CCM unic la nivelul ramurii transporturilor se regasesc in Anexa nr.5 la contract.
Bravo Iulia-ana !
CCM unic la nivelul ramurii de transporturi este un acord incheiat intre partile semnatare ale acestui contract si produce efecte numai asupra celor care au semnat. Pentru situatia lui andrei.andre..., se aplica clauzele din CCM la nivel national.
valist a scris:

Bravo Iulia-ana !
CCM unic la nivelul ramurii de transporturi este un acord incheiat intre partile semnatare ale acestui contract si produce efecte numai asupra celor care au semnat. Pentru situatia lui andrei.andre..., se aplica clauzele din CCM la nivel national.


Nu numai!!!!

1)-Codul muncii -art.241,alin. 1, lit c (Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca la acest nivel)
2)-Legea 130/1996 -art. 11, alin 1 , lit. C (Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca)
3)-Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National – art.3 ,alin.1 ,lit. B(Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza: pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contract colectiv de munca,indiferent de forma de capital social (de stat sau privat,roman sau strain/mixt)
Ultima modificare: Luni, 22 Noiembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator

Alte discuții în legătură

Desfiintarea postului-concediere adrian.n adrian.n Urmesa sa fiu concediat pe motiv restructurarea postului din motive neimputabile angajatului, firma are peste 21 angajati dar nu are incheiat contract colectiv ... (vezi toată discuția)
Ccm nivel ramura gentilom gentilom La o firma care are ca obiect de activitate transportul pe apa(maritim si fluvial) dar care intre timp a vandut navele maritime si a ramas doar cu cele ... (vezi toată discuția)
Salariul taximetristilor? bobo24 bobo24 ce salariu trebuie sa aiba un taximetrist? (vezi toată discuția)