Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccm ramura transporturi , art 80 (salarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccm ramura transporturi , art 80 (salarii compensatorii)

Buna ziua , as vrea sa stiu daca acesta se aplica la toate intreprinderile ce activeaza in domeniul transporturilor (ex. firmele de curierat). Daca da atunci toti angajatii beneficiaza de min. 6 salarii compensatorii conform art. 80 (ex. controlor trafic).
Anexa nr.5 face parte din CCM unic la nivelul ramurii de transporturi,inregistrat la Ministerul Muncii sub numarul 722/03/24.01.2008.Daca exista motive de drept se poate face cerere de chemare in judecata ,conform Art.283.