Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala

Pe data de 04.03.2018 am depus la Sectia de Politie o plangere penala impotriva a doua persoane care m-au amenintat cu bataia in parcarea unui supermarket.
Am specificat ca pot solicita inregistrarile video pt probarea acuzelor impotriva celor doi. Nici pina in prezent nu am primit un raspuns de la Politie.
Este posibil ca cei doi sa fi fost prieteni cu politistii de la sectia respectiva. Ce pot face sa se dea curs plangerii penale care am depus- o?
Cercetarea penală durează mult!
Puteți formulta o cerere de informare cu privire la stadiul cercetării penale, deși de regulâ vi se răspunde standard, fără detalii concrete.
Pe viitor, luați în considerare alternativa de a formula plângerea penală prin avocat, pt că acesta corelează optim situația de fapt cu temeiurile de drept, putând să-i inducă procurorului o anumită soluție.
Succes!
Multumesc mult!
trandafir2, moderator