avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Malpraxis avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Malpraxis avocat

Cum poti recupera onorariu plus cheltuieli de la Avocat in situatia in care am platit pt a se face Apel iar acesta s-a facut tardiv, Desi a facut contestatie la Curtea de Apel acesta s_a respins cu cheltuieli de judecata.
VA multumesc
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 16:04, 16 Iunie 2018
Apel la ce anume?
Apel la Tribunal , dupa o sentinta data de Judecatoria Deva " drept de Apel in 30 zile" noi am facut Apelul in acest termen, am platit taxa de timbru, am primit termen de judecata, apoi Tribunalul a respins considerand ca fiind tardiv Apelul nostru , Desi pe Sentinta de la Judecatorie scrie clar 30 de zile! Iar completul de judecata a appreciate ca Apelul nostru trebuia facut in 15 zile!

Avocatii platesc pt Malpractice sau nu?
VA multumesc,

trandafir2 a scris:

Apel la ce anume?

Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Mai 2018
gheorghe22, utilizator
Nu se intelege din postarea dvs din ce consta eventuala culpa a avocatului.Aveati contract cu acesta pentru reprezentare in calea de atac respectiva?
Da , am contract de reprezentare pt Apel la Tribunal

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se intelege din postarea dvs din ce consta eventuala culpa a avocatului.Aveati contract cu acesta pentru reprezentare in calea de atac respectiva?

Multumesc mult pentru atentia acordata.Astept raspunsul dvs.
Sunt putin suparata si este incredibil ce m-i s-a intamplat! Iar Judecatorii au imunitate nu-i asa?
Daca nu sunt pe intelesul dvs. am sa repet.

gheorghe22 a scris:

Da , am contract de reprezentare pt Apel la Tribunal

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se intelege din postarea dvs din ce consta eventuala culpa a avocatului.Aveati contract cu acesta pentru reprezentare in calea de atac respectiva?



Alte discuții în legătură

Tardivitate apel mmm898 mmm898 Buna ziua, am castigat in prima instanta un proces contra unei banci pe un comision de administrare . Banca a facut apel numai ca eu cred ca acest apel a ... (vezi toată discuția)
Buna seara,avem un proces pe rol ptr contestare la executare ... Dorascu Lenuta Dorascu Lenuta Buna seara,avem un proces pe rol ptr contestare la executare din 17.03.2021,pe 14.07.2021 sa dat pronuntarea:se respinge cererea ca tardiv formulata,sotul are ... (vezi toată discuția)
Apel facut fara sa fie parte in proces niculinapopa niculinapopa Am obtinut o sentinta pentru modificare acte conttitutive pt asociatia de proprietari,cu termen de apel in 5 zile pentru petent si procuror Nu am facut apel ... (vezi toată discuția)