Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamarea corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamarea corporala

imi puteti spune va rog ce carti cuprinde mai amplu subiectul cu privire la vatamarea corporala?..va rog..multumesc
Buna ziua !
Despre vatamarea corporala ca infractiuni puteti studia generic codul penal art. 180- 184.
Cu stima!
In speranta ca va referiti la vatamarea corporala, ca fiind infractiune, va recomand Dreptul penal-Partea speciala sau doctrina si jurisprudenta in materia vatamarilor corporale.
Oricare dintre cartile care poarta acest titlu, va poate oferi detalii despre acest subiect.

P.S.:) Depinde si de subiectul concret, deoarece subiectul vatamarea corporala este generic, iar tratatele de medicina (posibil si legala), trateaza si ele subiectul de care dvs. sunteti interesat!:hm:
alynotza01 a scris:

imi puteti spune va rog ce carti cuprinde mai amplu subiectul cu privire la vatamarea corporala?..va rog..multumesc

Da, Codul penal si Drept penal, partea speciala.O gasiti la tribunal.E in jur de 50-100 lei.
Consacratii autori...dintre care amitesc :Alexandru Boroi (vast volum :) ), Ilie Pascu, Gh.Mateut.

Nu uitati de culegeri de spete, practica judicara.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca isi cumpara toate acestea va depasi 1000 lei.