avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamarea corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamarea corporala

imi puteti spune va rog ce carti cuprinde mai amplu subiectul cu privire la vatamarea corporala?..va rog..multumesc
Cel mai recent răspuns: alynotza01 , utilizator 11:36, 3 Noiembrie 2009
Buna ziua !
Despre vatamarea corporala ca infractiuni puteti studia generic codul penal art. 180- 184.
Cu stima!
In speranta ca va referiti la vatamarea corporala, ca fiind infractiune, va recomand Dreptul penal-Partea speciala sau doctrina si jurisprudenta in materia vatamarilor corporale.
Oricare dintre cartile care poarta acest titlu, va poate oferi detalii despre acest subiect.

P.S.:) Depinde si de subiectul concret, deoarece subiectul vatamarea corporala este generic, iar tratatele de medicina (posibil si legala), trateaza si ele subiectul de care dvs. sunteti interesat!:hm:
alynotza01 a scris:

imi puteti spune va rog ce carti cuprinde mai amplu subiectul cu privire la vatamarea corporala?..va rog..multumesc


Da, Codul penal si Drept penal, partea speciala.O gasiti la tribunal.E in jur de 50-100 lei.
Consacratii autori...dintre care amitesc :Alexandru Boroi (vast volum :) ), Ilie Pascu, Gh.Mateut.

Nu uitati de culegeri de spete, practica judicara.;)
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Octombrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca isi cumpara toate acestea va depasi 1000 lei.

Alte discuții în legătură

Intrare prin efractie si agresiune asupra locatarului!!!!!! cristhynne78 cristhynne78 Buna ziua!!!Astazi am trait un cosmar...o vecina a intrat la mine in casa si m-a batut in urma unor altercatii verbale mai vechi....am depus o plangere la ... (vezi toată discuția)
Carti pentru admitere in inm alisun alisun Buna. As dori sa dau examenul din august pentru INM...2011 :sorry:. Imi puteti recomanda niste carti dupa care sa invat? si niste carti pentru grile? Am una ... (vezi toată discuția)
Nelamurire speta georgiat georgiat Daca am o vatamare corporala grava, savarita cu intentie, dupa care victima nu decedeaza dar, la scurt timp dupa, faptuitorul, incercand sa o transporte la ... (vezi toată discuția)