Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prejudiciu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prejudiciu

Administratorul blocului in care locuieste fiul meu a prejudiciat asociatia cu 50.000lei. Singurul bun pe care il detinea era un apartament in coproprietate cu sotia. Dupa ce a fost notificat sa restituie banii pe care i-a furat, administratorul impreuna cu sotia au donat apartamentul singurului lor fiu. In timpul procesului de fond, administratorul a decedat, fiind diagnosticat cu un an in urma cu tumoare maligna. Intrucat nu mai detinea alt bun, la deschiderea succesiunii, sotia si fiul au renuntat in scris la mostenire. Acum intrebarea care se pune este: cine plateste asociatiei suma devalizata?
Sa isi angajeze avocat asociatia ca sa efectueze demersurile necesare.
Cineva va prelua imobilul si este posibil ca acesta să fie statul.
Sunt formalități birocratice...
Este situatie frecvent intalnita
In speta dv ,asociatia de proprietari nu va mai putea recupera prejudiciul
Este situatie neplacuta pentru proprietari,care pentru a beneficia de continuitate la furnizarea utilitatilor vor fi obligati sa acopere prejudiciul