avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vechime cci
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vechime cci

Buna ziua. Cei 2 (3) ani de CCI,se pun la vechime?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:22, 21 Mai 2018
Care este perioada exacta de CCC?
2 ani.
Ma refeream la perioada ... de la ... pana la ...
Deci,prenatalul a inceput la inceputul lunii mai 2016,pe 02.05.2016,pe 13.06.2016 am nascut,si ar trebui sa ma intorc la serviciu pe 14.06.2018,dar imi voi da demisia.
Ma scuzați pt confuzia dinainte. Am crezut ca va referiți la 2 sau 3 ani de cci.
In speta, perioada concediului pentru creșterea copilului constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările și completările ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de crestere a copilului ContSters387629 ContSters387629 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca perioada concediului de crestere a copilului (2 ani) se ia in considerare la calcularea vechimii in specialitatea ... (vezi toată discuția)
Vechime in campul muncii bondarul77 bondarul77 BUNA ZIUA.as dori sa stiu daca se ia in calcul ca vechime in campul muncii si anii de crestere copil 1-3 ani cat si pana la 7 ani pentru copii cu grad de ... (vezi toată discuția)
Demisie după încetare concediu pt creșterea copilului Larissa Vasiloni Larissa Vasiloni Bună ziua, in 12.12.2018 se termina concediul pentru creșterea copilului. Profesia asistenta medicala la medic de familie. Vreau sa demisionez, deoarece nu ... (vezi toată discuția)