Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Vechime cci
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Vechime cci

Buna ziua. Cei 2 (3) ani de CCI,se pun la vechime?
Mulțumesc
Care este perioada exacta de CCC?
2 ani.
Ma refeream la perioada ... de la ... pana la ...
Deci,prenatalul a inceput la inceputul lunii mai 2016,pe 02.05.2016,pe 13.06.2016 am nascut,si ar trebui sa ma intorc la serviciu pe 14.06.2018,dar imi voi da demisia.
Ma scuzați pt confuzia dinainte. Am crezut ca va referiți la 2 sau 3 ani de cci.
In speta, perioada concediului pentru creșterea copilului constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările și completările ulterioare.