avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Fotograf - infiintare PFA, II, sau PFI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Fotograf - infiintare PFA, II, sau PFI

Buna,

recent am absolvit un curs de fotograf acreditat de Ministerul Muncii.
Doresc sa fac formele legale pentru a demara o mini afacere, mentionez ca sunt angajata cu norma intreaga in alt domeniu.
Intrebarea este, ce forma e mai avantajoasa pentru a demara activitatea de fotograf?
Din cate am studiat ca PFA, exista o norma de venit prestabilita (destul de mare, probabil in perioada initiala dat fiind faptul ca e o activitate desfasurata langa un loc de munca nu voi avea incasari mari, astfel norma de venit peste 2000 de lei e prea mult).
Ce alta forma de organizare ar fi fara sa fie prestabilit suma impozitului, eventul se poate demara un PFI (fotografiatul intra in categoria profesiilor liberale?).
Eventual Intreprindere Individuala - nu stiu daca in acest caz se aplica norma de venit.

Multumesc de ajutor/raspunsuri.

Cu stima.

M.H.
Ultima modificare: Luni, 21 Mai 2018
macko, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:43, 21 Mai 2018
Pfa dar sa optati pe impozitul pe venitul real.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfi vs. pfa aiutzy aiutzy Care sunt avantajele si dezavantajele in cazul constituirii in PFI ? dar PFA? (vezi toată discuția)
Care e varianta potrivita, pfa sau alta forma costincr costincr Bun ziua, In calitate de artist plastic, cu realizari venituri care rezulta din vanzari tablouri, diverse creatii, participari la expozitii, dar care nu se ... (vezi toată discuția)
Profesii liberale - intrebari bogdamn bogdamn Buna! Sunt inginer geodez insa inca nu sunt autorizat - meserie care intra la categoria de profesii liberale. Doresc sa ma angajez la o persoana privata. 1. ... (vezi toată discuția)