Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Fotograf - infiintare PFA, II, sau PFI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Fotograf - infiintare PFA, II, sau PFI

Buna,

recent am absolvit un curs de fotograf acreditat de Ministerul Muncii.
Doresc sa fac formele legale pentru a demara o mini afacere, mentionez ca sunt angajata cu norma intreaga in alt domeniu.
Intrebarea este, ce forma e mai avantajoasa pentru a demara activitatea de fotograf?
Din cate am studiat ca PFA, exista o norma de venit prestabilita (destul de mare, probabil in perioada initiala dat fiind faptul ca e o activitate desfasurata langa un loc de munca nu voi avea incasari mari, astfel norma de venit peste 2000 de lei e prea mult).
Ce alta forma de organizare ar fi fara sa fie prestabilit suma impozitului, eventul se poate demara un PFI (fotografiatul intra in categoria profesiilor liberale?).
Eventual Intreprindere Individuala - nu stiu daca in acest caz se aplica norma de venit.

Multumesc de ajutor/raspunsuri.

Cu stima.

M.H.
macko, utilizator
Pfa dar sa optati pe impozitul pe venitul real.