avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pasi numire DPO salariat existent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pasi numire DPO salariat existent

Buna ziua !

Pentru numirea unui responsabil cu protectia datelor (DPO) dintre salariatii existenti in firma, va rog sa-mi spuneti daca sunt in regula pasii urmatori :

-act aditional la contractul individual de munca de preluare a functiei de DPO

-decizie a conducerii de numire a salariatului in aceasta functie

- anexa la fisa postului existenta in care sa fie specificate noile atributii
Sau se modifica fisa postului existenta si pe langa actualele sarcini de serviciu se adauga si cele specifice DPO ? Daca da, sunt specificate doua functii in aceeasi fisa de post ?

- modificare organigrama prin adaugarea noii functii.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:53, 22 Mai 2018
Vedeti acest articol
Integrarea în firmă a unui DPO: Salariatul va avea nevoie de independență și de resurse adecvate
www.avocatnet.ro/articol_467...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protectia datelor cu caracter personal Strong Strong Lucrez pe partea de resurse umane intr-o institutie privata, mai exact: fac recrutare de personal, tin interviuri, inchei contracte de munca, aditionale, ... (vezi toată discuția)
Fisa postului trebuie intocmita si semnata in fiecare an ? ContSters177731 ContSters177731 bună ziua ! lucrez într-o instituţie de stat si am probleme cu superiorul meu deoarece sustine că e vina mea că nu am intocmit fişa postului pentru anul ... (vezi toată discuția)
Angajat care preia responsabilitati noi gabrielapopescu gabrielapopescu Buna ziua, Un angajat din compartimentul marketing va prelua responsabilitatile de contabilitate primara si de achizitii dar fara modificarea functiei. ... (vezi toată discuția)