Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua , lucrez la o societate comerciala din luna august 2016 dar pe anul respectiv nu am efectuat concediul de odihna....! Pe anul 2017 am efectuat CO. Intrebarea mea este daca mai pot si care ar fi data limita sa efectuez aceste zile de CO din 2016 , iar in cazul ca nu mai beneficiez de ele se va tine cont la plecarea mea din aceasta firma si mi se vor compensa cu o suma de bani .....?
Pana la 01.07.2018, angajatorul are obligația de a va acorda concediul de odihna pe anul 2016.

După aceasta data, nu mai exista o astfel de obligație în lege, probabil ca va trebui programat..depinde de modul ce se prevede in regulamentul intern.

Zilele de CO neefectuate se vor compensa în bani la încetarea contractului individual de munca.