Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii sanatate 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii sanatate 2018

Suntem 2 asociati la o firma (microintreprindere) fara angajati. Platim impozit pe dividende. Cum platim contributia la sanatate, cat, ce trebuie sa facem pentru asta, conform noilor reglementari ? La ghiseul anaf nu am primit lamuriri. Anul trecut am platit va si persoana fara venituri 10% din salariul minim pe economie. Multumesc anticipat.
Veti depune fiecare declaratia unica 212 pana pe 15 iulie 2018 in care veti bifa optiunea de plata contributia la sanatate de 190 lei pentru sase luni si sa fiti asigurati intregul an daca estimati ca veti avea in acest an doar venit din dividende indiferent de valoare. Tot acolo in declaratie va da si termenul de plata in care daca faceti plata sa beneficiati si de bonus.