Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Înființate asociație proprietăți bloc nou
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Înființate asociație proprietăți bloc nou

Buna seara!Dorim înființarea asociației de proprietari intr-un bloc nou și pentru constituire dorim strângerea unui fond.Problema este ca din totalul de 55 de apartamente 11 încă nu sunt vândute deci sunt proprietatea dezvoltatorului.Intrebarea este dacă și dezvoltatorul trebuie sa contribuie la acest fond pentru cele 11 apartamente care momentan nu au fost vândute ? Multumesc!
Aveti 2 variante fie conveniti cu dezvolatorul sa contribuie cu suma aferenta proprietatilor pe care inca nu le-a instrainat fie,completati dv si recuperati de la viitorii proprietarii dupa cum se intampla in cazul instalarii de instalatii de gaze ,la care in timp inteleg sa se branseze si alti proprietari carora le revine obligatia sa achite cota parte la nstalatia de gaze
Eu v-as sfatui sa nu amestecati dezvoltatorul in aceasta chestiune, nu de alta dar parca vad ca i se nazare sa o faca pe seful pe-acolo. Cheltuielile pentru constituirea unei as. prop. nu pot fi mai mari de 80-100 lei/apt, (drept sa va spun, la noi, pentru o as. prop. de 44 apt, costurile au fost de 35 lei/apt. - este drept, in urma cu 10 ani...), asa ca nu va complicati cu dezvoltatorul. Dupa constituire, noii veniti vor trebui sa adere la as. prop., vor depune acordul de asociere, vor semna actele si vor "cotiza" cu suma respectiva, vor deveni membri ai asociatiei. O sa gasiti si incapatanati care nu vor dori sa faca parte din asociatie, insa o sa trebuiasca sa le repartizati costuri de constituire.
Succes!