Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere plătite 2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere plătite 2018

Bună. Există un cadru legal pentru a stabili ca zilele de sărbători religioase altele decât cel ortodox se acorda cumulat sau la alegere pentru angajații din mediul privat?
Codul muncii
Art. 139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
- Vinerea Mare, ultima zi de vineri inaintea Pastelui;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Art.242
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
Buna!Deci sa inteleg ca angajatorul decide daca acorda sau nu zile libere platite pentru sarbatorile religioase altele decit cele ortodoxe.
Angajatorul stabilește modul / procedura de acordare.