avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta sociala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta sociala

Bună ziua, sunt în divorț cu soțul meu, am avut proces separat pt penise alimentara. Acum 2 săptămâni sa făcut ancheta sociala, dar în ancheta lui sociala scrie ca eu am fost de acord cu custodie comuna (dar eu am cerut custodie exclusiva), ca eu m-am înțeles cu el ( ceea ce nu este adevărat), el nu și-a văzut copilul de 10 luni, nu a participat cu niciun ban la creșterea lui( bebe 1 an acum), am sunat la asistenta sociala de unde este el, doamna de la asistenta sociala a zis clar ca el nu a fost prezent când sa făcut ancheta sociala, ca sora lui a dat aceasta declarație falsa.... Ce pot face? În afara de refacerea anchetei sociale, vreau sa răspundă cineva pt aceste declarații false, fără acordul meu, deja au ajuns la tribunal, am avut și proces! Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 21:11, 24 Mai 2018
În primul rând, scrieţi o contestaţie , pe care o adresaţi primăriei emitente. Vedeţi pe net ce trebuie să cuprindă Ancheta Socială şi cereţi o nouă Ancheta astfel ca forma şi conţinutul să corespundă legii., iar cea veche să o anuleze. Trebuie să vă răspundă în 30 de zile. Specificaţi că respectiva scrisoare reprezintă plângerea prealabilă, urmând să acţionaţi serviciul SPAS al primăriei în contencios administrativ.
La judecătorie, scrieţi Note de şedinţă, prin care arătaţi că Ancheta Socială făcută la domiciliul tatălui minorului eludează legea şi cereţi să fie scoasă din probaţiune, până la sosirea unei noi Anchete psihosociale . Ataşaţi şi contestaţia adresată Primăriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ancheta psihosociala - anulare act administrativ. va rog sa-mi ... mass mass Ancheta psihosociala - Anulare act administrativ. Va rog sa-mi spuneti daca ancheta psihosociala poate fi revocata in materia Contencios Administrativ - ... (vezi toată discuția)
Ancheta sociala. Pisi Mia Pisi Mia Buna ziua! Daca cineva e nemultumit de felul cum s-a desfasurat ancheta sociala, cu ocazia divortului, unde poate contesta rezultatul acestei anchete? ... (vezi toată discuția)
Anulare raport psihosocial B Beka B Beka Unde se anuleaza raportul psihosocial? Care sunt pasii pentru anularea raportului? Se poate anula prin legea contenciosului administrativ? (vezi toată discuția)