Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta sociala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta sociala

Bună ziua, sunt în divorț cu soțul meu, am avut proces separat pt penise alimentara. Acum 2 săptămâni sa făcut ancheta sociala, dar în ancheta lui sociala scrie ca eu am fost de acord cu custodie comuna (dar eu am cerut custodie exclusiva), ca eu m-am înțeles cu el ( ceea ce nu este adevărat), el nu și-a văzut copilul de 10 luni, nu a participat cu niciun ban la creșterea lui( bebe 1 an acum), am sunat la asistenta sociala de unde este el, doamna de la asistenta sociala a zis clar ca el nu a fost prezent când sa făcut ancheta sociala, ca sora lui a dat aceasta declarație falsa.... Ce pot face? În afara de refacerea anchetei sociale, vreau sa răspundă cineva pt aceste declarații false, fără acordul meu, deja au ajuns la tribunal, am avut și proces! Va mulțumesc!
În primul rând, scrieţi o contestaţie , pe care o adresaţi primăriei emitente. Vedeţi pe net ce trebuie să cuprindă Ancheta Socială şi cereţi o nouă Ancheta astfel ca forma şi conţinutul să corespundă legii., iar cea veche să o anuleze. Trebuie să vă răspundă în 30 de zile. Specificaţi că respectiva scrisoare reprezintă plângerea prealabilă, urmând să acţionaţi serviciul SPAS al primăriei în contencios administrativ.
La judecătorie, scrieţi Note de şedinţă, prin care arătaţi că Ancheta Socială făcută la domiciliul tatălui minorului eludează legea şi cereţi să fie scoasă din probaţiune, până la sosirea unei noi Anchete psihosociale . Ataşaţi şi contestaţia adresată Primăriei.