Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Daca aveți plăcerea sa îmi răspundeți la situația în care ma aflu. Sunt moldoveanca căsătorit cu un roman. În situația în care am ajuns după 3ani sa divorțam suntem în conflicte plus amenințări. Avem un copil de 2ani care e născut în România dar are și cetățenia Moldovei. La moment noi cu copilul locuim în RM unde avem și domiciliul. La moment soțul din spusele lui a intentat divorț în ROMÂNIA PLUS aberează și la custodia copilului. Va rog explicațimi legile voastre . Dacă sistemul de drept român prevede retrimiterea copilului din RM. Care sunt condițiile și șansele ca copilul sa rămână cu mama? Dacă statul roman va cere ca copilul sa revină în România. Mulțumesc anticipat!!!
anutsa22, utilizator
Buna seara,
Stabilirea do,iciliului minorului la tata, mai ales la aceasta varsta, NU CRED!
Daca a intentat un divort in tara cautati pe portalul instantelor din Romania, dupa nume, si cautati daca e adevarat.
Mulțumesc