Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am cautat un job la mare pe timpul verii, eu fiind ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am cautat un job la mare pe timpul verii, eu fiind minor (16 ani). La ce trebuie să fiu atent ca să nu iau țeapă?

Buna ziua.
De curand am cautat un job la mare pe timpul verii, eu fiind minor, 16 ani. Am contactat individul care a postat anuntul, mi-a dat toate detaliile, dar mi s-a spus ca nu am nevoie de nici un act, numai buletinul, ajungand acolo imi face contract de munca. Este posibil sa-mi iau teapa, sa nu primesc banii sau ceva de genu? Va rog sa ma ajutati, este prima data cand ma duc la munca (departe de casa) si nu vreau sa primesc teapa sau ceva de genu
Manuela Rășină, administrator
Daca aveti impliniti 16 ani, inseamna c-ati dobandit capacitate de muncă , situatie in care nu va mai trebuie acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali,

Ati semnat un c.i.m. ?

Art. 16 C.mun.
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului.
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
Nu am semnat nimic inca. Noi cautam de lucru la mare, noi fiind din Hunedoara, urmand sa semnam contractul cand ajungem acolo. Am gasit cativa angajatori care ne cereau ceva acte de la scoala, copii certificat sau ceva de genu si buletinul + instiintare parinti, iar acest individ ne-a cerut doar buletinul, deasta mi s-a parut ciudat. Vreau sa stiu ce acte sunt necesare pentru angajare, daca puteti sa-mi raspundeti, multumesc!
Hafdoc, utilizator
Multumesc mult!
Bună,
Este o practică în a angaja doar pe bază de buletin, să nu te sperii.
Important este să iti primesti contractul de munca care să îl citești cu atenție !!!
Să aibe număr de înregistrare!!!
Și un exemplar să rămână la tine neaparat plus un exemplat din fișa postului.