avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate finaliza un proces de succesiune dacă două ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate finaliza un proces de succesiune dacă două din persoanele implicate nu au dat niciun răspuns?

Se poate termina o deschidere de succesiune daca 2 din persoanele implicate nu au dat nici un raspuns?
Este vorba despre o deschidere succesiune ( un apartm) de catre sotia supravietuitoare si fiicele decedatului.
La toate infatisarile care au fost, 2 dintre surori nu au raspuns in niciun fel. Are vreo importanta asta ? Se poate incheia succesiunea si fara vreun raspuns din partea lor?
Le afecteaza in vreun fel faptul ca nu au raspuns ?
Precizez ca, deschiderea succesiunii inseamna ca sotia supravietuitoare ne despagubeste pe noi, cele 3 surori, din valoarea apartm,fiecareia cota parte.
Multumesc frumos anticipat.
Ultima modificare: Marți, 29 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: samblaky , utilizator 07:24, 31 Mai 2018
Nu au dat nici un raspuns in sensul ca nu au formulat intampinare in procesul respectiv?Incercati sa dati mai multe amanunte privind situatia de fapt.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da,exact. Nu au formulat intampinare, nu exista raspuns din partea lor de nici un fel.
Daca au vorbit cu mama,nu as stii sa va spun foarte sigur, ele spun ca nu au vorbit cu ea.
Dar raspuns oficial la proces din partea lor nu exista.
Multumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In principiu procesul dureaza ,se realizeaza expertiza pt evaluarea imobilului etc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da...procesul ar fi acum in faza cu evaluarea apartm ...trebuie sa vina evaluatorul ...
Dupa spusele mamei, care m.a sunat sa.mi spuna ca dupa faza aceasta cu evaluarea apartm, procesul ar fi gata. Fiecare isi va primi cota parte din apartm.
De.asta vroiam stiu...se poate termina procesul chiar daca celelalte surori nu au dat nici un raspuns ?
Multumesc.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nunta stă pe loc dacă n-au venit toți invitații?
Nici procesul...

Este obligatoriu să fie legal citate. („invitate”). Mai departe este problema lor dacă vor veni sau nu. Dacă procedura de citare este legal îndeplinită pentru termenul de judecată, procesul se poate finaliza și fără prezența lor.
Ultima modificare: Marți, 29 Mai 2018
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Se poate sa pierzi dreptul la o mostenire daca nu te-ai prezentat/raspuns la un proces de deschidere succesiune? KaryAnastasia KaryAnastasia Buna ziua, Deschiderea de succesiune a fost facuta de sotia supravietuitoare dupa tatal meu. Noi suntem 3 surori ale tatalui dintr-o casatorie ... (vezi toată discuția)
Proces de succesiune finalizat: poate vinde apartamentul partea care l-a deschis? KaryAnastasia KaryAnastasia Buna seara, Am mai scris pe acest forum si m.ati ajutat foarte mult. Sper sa o faceti si acum. O sa incerc sa scriu despre ce este vorba ca sa ma puteti ... (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune KaryAnastasia KaryAnastasia Buna seara, Am si eu nevoie de ajutorul vostru... Tatal meu a murit acum 2 ani...a fost casatorit de 2 ori...eu cu cele 2 surori provenim din prima ... (vezi toată discuția)