avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate finaliza un proces de succesiune dacă două ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate finaliza un proces de succesiune dacă două din persoanele implicate nu au dat niciun răspuns?

Se poate termina o deschidere de succesiune daca 2 din persoanele implicate nu au dat nici un raspuns?
Este vorba despre o deschidere succesiune ( un apartm) de catre sotia supravietuitoare si fiicele decedatului.
La toate infatisarile care au fost, 2 dintre surori nu au raspuns in niciun fel. Are vreo importanta asta ? Se poate incheia succesiunea si fara vreun raspuns din partea lor?
Le afecteaza in vreun fel faptul ca nu au raspuns ?
Precizez ca, deschiderea succesiunii inseamna ca sotia supravietuitoare ne despagubeste pe noi, cele 3 surori, din valoarea apartm,fiecareia cota parte.
Multumesc frumos anticipat.
Ultima modificare: Marți, 29 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: samblaky , utilizator 07:24, 31 Mai 2018
Ok...am inteles. Asa m-am gandit si eu ca este,dar vroiam sa fiu sigura. Mai ales ca una din surori sustine sus si tare ca atata vreme cat ea nu da semnatura (nu stiu pe ce anume sa dea semnatura)sau nu a dat nici un raspuns, nu se intampla nimic.
Procedura de citare este ok,din cate stiu eu...fiecare este trecuta cu domiciliul inregistrat...
Multumesc frumos pt raspunsuri ! :)
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă succesiunea se face la notar, se aplică aceeaiași regulă? adică succesiunea se dezbate, chiar dacă unul din moștenitori nu se prezintă, deși a fost legal informat?
Ultima modificare: Joi, 31 Mai 2018
samblaky, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate sa pierzi dreptul la o mostenire daca nu te-ai prezentat/raspuns la un proces de deschidere succesiune? KaryAnastasia KaryAnastasia Buna ziua, Deschiderea de succesiune a fost facuta de sotia supravietuitoare dupa tatal meu. Noi suntem 3 surori ale tatalui dintr-o casatorie ... (vezi toată discuția)
Proces de succesiune finalizat: poate vinde apartamentul partea care l-a deschis? KaryAnastasia KaryAnastasia Buna seara, Am mai scris pe acest forum si m.ati ajutat foarte mult. Sper sa o faceti si acum. O sa incerc sa scriu despre ce este vorba ca sa ma puteti ... (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune KaryAnastasia KaryAnastasia Buna seara, Am si eu nevoie de ajutorul vostru... Tatal meu a murit acum 2 ani...a fost casatorit de 2 ori...eu cu cele 2 surori provenim din prima ... (vezi toată discuția)