Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate finaliza un proces de succesiune dacă două ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate finaliza un proces de succesiune dacă două din persoanele implicate nu au dat niciun răspuns?

Se poate termina o deschidere de succesiune daca 2 din persoanele implicate nu au dat nici un raspuns?
Este vorba despre o deschidere succesiune ( un apartm) de catre sotia supravietuitoare si fiicele decedatului.
La toate infatisarile care au fost, 2 dintre surori nu au raspuns in niciun fel. Are vreo importanta asta ? Se poate incheia succesiunea si fara vreun raspuns din partea lor?
Le afecteaza in vreun fel faptul ca nu au raspuns ?
Precizez ca, deschiderea succesiunii inseamna ca sotia supravietuitoare ne despagubeste pe noi, cele 3 surori, din valoarea apartm,fiecareia cota parte.
Multumesc frumos anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Ok...am inteles. Asa m-am gandit si eu ca este,dar vroiam sa fiu sigura. Mai ales ca una din surori sustine sus si tare ca atata vreme cat ea nu da semnatura (nu stiu pe ce anume sa dea semnatura)sau nu a dat nici un raspuns, nu se intampla nimic.
Procedura de citare este ok,din cate stiu eu...fiecare este trecuta cu domiciliul inregistrat...
Multumesc frumos pt raspunsuri ! :)
Dacă succesiunea se face la notar, se aplică aceeaiași regulă? adică succesiunea se dezbate, chiar dacă unul din moștenitori nu se prezintă, deși a fost legal informat?
samblaky, utilizator