Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acordare drept de utilizare locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acordare drept de utilizare locuinta

Sunt divortat si detin un apartament - bun propriu - rezultat in urma unui partaj. Am doi copii rezultati din doua casatorii anterioare. Intentionez sa locuiesc (coabitez) impreuna cu prietena mea actuala in apartamentul meu, ea neavand deocamdata o proprietate ca bun propriu, iar perspectiva unei mosteniri sau efectuarii unui partaj cu fostul ei sot fiind, deocamdata, indepartata.

As dori sa stiu daca este posibila o forma legala prin care prietena mea sa poata locui in apartamentul meu chiar si dupa decesul meu, iar mostenitorii mei sa nu poata intra in posesia apartamentului pana cand ea nu decedeaza sau nu are acces pana atunci la propriile mosteniri sau imobile - bunuri proprii. Cu alte cuvinte, as dori sa aflu daca exista o solutie legala (fara succes in caz de atac in instanta) de a evita ca prietena mea sa ajunga ”in strada” in ipoteza decesului meu.

Va multumesc!
vali61, utilizator
Da, exista. Stabiliți la notar in favoarea prietenei Dvs un drept de abitație viagera dupa decesul Dvs.