Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doresc sa plec de acasa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doresc sa plec de acasa

Am 17 ani inpliniti si parinti mei ma ameninta degeaba ca ma baga la inchisoarte daca am iubita pedic am o iubita de 18 ani jumate si ii la scoala si parinti mei ma cearta zilnic ca ei zis ca numa dupa 20 de ani am voie sa am iubita si nu mai suport scandalul in familie

-date personale-
Manuela Rășină, administrator
Faptul ca ai o prietena nu este o infractiune parintii exagerand cand te au amenintat cu inchisoarea.Daca pleci trebuie sa te gandesti unde o sa stai,din ce o sa traiesti ,daca iti continui studiile etc.Daca nu reusesti sa te intelegi cu parintii tai te duci la protectia copilului din localitatea unde locuiesti si le spui ce probleme ai
Dar si aia de la directie tot asa zic si nu stiu ce sa fac ajutatima va rog
Eventual vorbeste cu dirigintele,un profesor poate reuseste sa vorbeasca cu parintii tai .Nu stiu ce motive au parintii tai sa nu fie de acord cu faptul ca ai o relatie,poate au motive religioase, poate le e teama ca renunti la scoala dar banuiesc ca iti i vor binele.ai sa vezi ca in viata putini oameni iti doresc binele iar la varsta ta e probabil sa faci alegeri pe care mai tarziu poti sa le regreti pleci de acasa, iti alegi prieteni nepotriviti ,etc.
Cred ca ne lipsesc date. Oricum, cateva luni poana la 18 ani mai puteti rabda. Ar fi dovada de maturitate.