Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie mame studente
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie mame studente

buna ziua,sunt mama a unei fetite de 1 an si 4 luni.am revenit in tara in luna iulie si am inceput facultatea la zi in luna octombrie.Pot beneficia de acea indemnizatie prin care se dau bani mamelor studente?tin sa mentionez ca am revnit din motive financiare si ca sotul nu lucrazeaza nicaieri.
Nu va incadrati in prevederile legale pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,insa fetita beneficiaza de alocatie de stat de 200 RON. Daca aveti noroc sa treaca proiectul de lege de parlament cu marirea alocatiilor la copii, fetita dvs va beneficia alocatia de stat in functie de venitul familiei.
www.avocatnet.ro/content/art...
Si mai aveti dreptul la o alocatie complementara de 38 lei daca venitul familiei este pana in 184.Actele se depun la Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului din sectorul sau localitatea unde locuiti.
Crissa C, Consilier juridic
Pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului trebuie sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii sau sa urmati cursurile unei facultati, dar si acest lucru in perioada in care ati nascut.
Din relatarea dvs ....nu indepliniti conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului.
multumesc frumos pt raspunsuri.