Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Malpraxis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Malpraxis

Buna seara! In cazul unui malpraxis in laborator de analize medicale , mai exact urmând sa fac o intervenție medicală unde trebuia sa prezint un set de analize printre care și grupa sanguina aceasta din urma fiindu-mi greșita fata de grupa de sânge pe care eu o am. Doresc sa fac plângere pt aceasta eroare și va rog sa îmi Spune-ți dacă m-a pot adresa instanței in proces civil sau Direcției de sănătate publica comisiei de malpraxis ?! Mulțumesc.
In principiu, da.... însă trebuie sa dovediți prejudiciul suferit, urmare a greșeli medicale de la laborator. Noroc ca ati cunoscut grupa altfel cine știe ce tragedie se intampla. Poate nu sunt nici analizele Dvs.
Puteti depune o sesizare scrisa cu nr. de inregistrare/ data la Colegiul medicilor din judetul dvs. Este dreptul dvs. sa deschideti o actiune in instanta impotriva laboratorului respectiv.
Gasiti informatii detaliate aici: www.avocatnet.ro/articol_381...
Puteti sesiza direct instanta de judecata, nefiind obligatoriu ca in prealabil sa parcurgeti o alta procedura.

De asemenea , puteti apela la mediere.
Cornel Vasile, Consilier juridic