avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am făcut un credit ipotecar înainte de căsătorie. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am făcut un credit ipotecar înainte de căsătorie. Are soțul meu dreptul la acest apartament în timpul căsătoriei sau după divorț?

Buna ziua, am facut un credit ipotecar la banca inainte sa ma marit pt un apartament care este pe numele meu de fată. Are soțul meu dreptul la acest apartament in timpul căsătoriei sau la divorț?
Ultima modificare: Duminică, 3 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
Faptul ca inainte de casatorie v-ati angajat încă de la început sa rambursati integral datoria rezultată din acest contract de credit pentru achizitia locuintei, fara nici o contributie a sotului ulterior casatoriei, bunul pentru care s-a contractat nu face parte din patrimoniul comun al soţilor cu atat mai mult cu cat datoriile se prezuma a fi proprii pana ce nu se dovedește contrariul.

In cadrul unui proces de partaj sotul poate contesta aspectul privind achizitia acelui bun, in ceea ce privește stabilirea contribuţiei la dobândirea imobilului si la plata datoriilor iar instanta poate analiza daca din probele administrate se poate stabili o alta situație decat cea a unei contribuții proprii de 100% sau o contributie a sotului la plata ratelor creditului.

Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator
Buna ziua,
Da are dreptul la 1/2 din suma achitata la ratele la banca in perioada casatoriei.
Daca puteti dovedi ca ati avut o cota mai mare de 50% la achitarea acestor rate atunci si cota lui se diminueaza.
Calificarea naturii juridice a bunului se face in limita ratelor platite inainte sau dupa incheierea casatoriei iar potrivit art.340 alin.1 lit g Cod civil este considerat bun propriu. In practica instantele s-au pronuntat diferit astfel ca sunt mai multe pareri si exista controverse.

Chiar si asa nu are drept asupra imobilului cel mult la 1/2 din valoarea ratelor achitate dupa incheierea casatoriei si trebuie dovedita contributia sotului la plata ratelor pentru a putea avea dreptul la acele sume (doar un drept de creanta).

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Da are dreptul la 1/2 din suma achitata la ratele la banca in perioada casatoriei.
Daca puteti dovedi ca ati avut o cota mai mare de 50% la achitarea acestor rate atunci si cota lui se diminueaza.

Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator
Buna ziua,
Daca citeati atent vedeati ca exact asta am spus.
Da are dreptul la 1/2 din suma achitata la ratele la banca in perioada casatoriei.

Care e diferenta intre asta si ce ati spus dumneavoastra?
Chiar si asa nu are drept asupra imobilului cel mult la 1/2 din valoarea ratelor achitate dupa incheierea casatoriei
????????????
Cel mult 1/2 valoarea ratelor achitate dupa incheierea casatoriei sau deloc. Daca ptr dv nu conteaza ptr altii are importanta.

Utilizatorul era interesat de faptul daca sotul are dreptul asupra imobilului .... dar va raspund si dv. Multumit?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca citeati atent vedeati ca exact asta am spus.
Da are dreptul la 1/2 din suma achitata la ratele la banca in perioada casatoriei.

Care e diferenta intre asta si ce ati spus dumneavoastra?
Chiar si asa nu are drept asupra imobilului cel mult la 1/2 din valoarea ratelor achitate dupa incheierea casatoriei
????????????

Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator

Alte discuții în legătură

Imobil bun propriu - bun comun dupa casatorie? kenshy kenshy Buna ziua! As avea si eu o intrebare. Din ce stiu si din ce am citit, nici un bun propriu nu devine bun comun dupa casatorie, prin urmare nici un imbil de ... (vezi toată discuția)
partaj apartament - ce pretentii poate avea sotul? CrinaV5 CrinaV5 Buna ziua! Situatia este urmatoarea: contractul de vanzare-cumparare a apartamentului este doar pe numele meu de domnisoara, pentru ca a fost semnat inainte ... (vezi toată discuția)
Bun achizitionat inainte de casatorie eciordache eciordache O casa achizitionata inainte de casatorie cu credit bancar achitat in timpul casatoriei este considerat bun comun? Dobandit in timpul casatoriei? Copii din ... (vezi toată discuția)