Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiunea uzufructului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiunea uzufructului

Buna ziua. As avea 2 intrebari:

1. Daca in actul de constituire a dreptului de uzufruct viager nu s-a stipulat expres ca cesiunea uzufructului la o alta persoana necesita in mod obligatoriu acordul proprietarului, se poate intocmi ULTERIOR un act din care sa reiese necesitatea acestui acord obligatoriu? Daca da, care este procedura?

2. Daca uzufructuarul initial cedeaza dreptul de uzufruct viager unei alte persoane, cat timp este valabil acest uzufruct cesionat? Pana la decesul uzufructuarului initial sau pana la decesul noului uzufructuar?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Curioasalegii, utilizator
Drepturile şi obligaţiile uzufructuarului şi ale nudului proprietar
Art. 714
Cesiunea uzufructului
(1) În absenţa unei prevederi contrare, uzufructuarul poate ceda dreptul său unei alte persoane fără acordul nudului proprietar, dispoziţiile în materie de carte funciară fiind aplicabile.
[...]
(4) După cesiune, dreptul de uzufruct continuă, după caz, până la împlinirea termenului iniţial sau până la decesul uzufructuarului iniţial.

Pentru introducerea in contract a unei prevederi care sa il impedice pe uzufructuar sa isi instraineze drepturile catre un tert se poate incheia un act aditional la contractul initial.