Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecin care inunda constant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecin care inunda constant

Buna ziua,

Ma adresez acestei comunitati in speranta ca, in limita posibilitatilor, ati putea sa imi oferiti un raspuns la o intrebare relativ spinoasa: din anul 2013 pana in prezent ma confrunt cu un vecin care ma inunda constant, in acelasi loc. Persoana in cauza refuza sa isi opreasca apa, de asemenea refuza sa isi repare instalatia defecta. Pana in prezent, din pacate, nu am cautat sa obtin dovezi care sa ateste pagubele produse, insa in momentul de fata am un dosar deschis la firma de asigurari, pentru a fi despagubit pentru daunele produse, iar pe langa acest detaliu, voi mai obtine o constatare din partea asociatiei de proprietari a blocului in care locuiesc.

As dori sa va intreb, va rog, ce solutii as avea sa constrang persoana respectiva sa isi repare defectiunea cat mai grabnic, in conditiile in care, in momentul de fata sunt tinut intr-o stare permanenta de inundatie de catre acesta?

Va multumesc frumos pentru atentia oferita!
1-Este esential sa se clarifice statutul instalatiei care genereaza inundatia,poate fi vorba despre parte comuna si raspunde asociatia de proprietari,daca defectiunea este la parte individuala raspunde exclusiv proprietarul apartamentului
2-Daca exista deschis dosar de dauna ,firma de asigurarae urmeaza sa va despagubeasca si sa recupereze prejudiciul prin actiune in regres direct de la proprietar
3-Daca amiabil proprietarul nu intelege sa respecte dispoztiile in vigoare care obliga proprietarul sa mentina proprietatea sa in stare tehnica buna pe proprie cheltuiala,atunci solutionarea poate fi dispusa de catre instanta de judecata careia aveti dreptul sa va adresati cu solicitarea de a dispune hotarare de obligare a proprietarului sa asigure buna functionare a instalatiilor din proprietatea acsetuia