Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura de imputernicire facuta din strainatate pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura de imputernicire facuta din strainatate pentru divort la notar in Romania

Sotul meu este plecat in Danemarca si nu vine acasa decat cate 1-2 saptamani . Noi vrem sa mergem sa bagam divort la notar . Am inteles ca pentru depunerea actelor poate sa fie doar o singura persoana si cealalta sa aiba imputernicire . Unde ar trebui sa se duca el , in Danemarca pentru a imputernici pe cineva sa bage actele impreuna cu mine la notar ? La Ambasada cumva ? Si stii ce acte ii trebuiesc acolo ?
Pentru divortul efectuat la notar nu este posibila remiterea unei procuri. Este necesar sa fie prezent personal.
Exista insa posibilitatea sa incheiati divortul prin instanta de judecata, situatie in care este posibila remiterea unei imputerniciri.

www.asistenta-avocat.ro
,