Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de dispozitie intre vii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de dispozitie intre vii

Contractul de inchiriere a unui imobil este considerat "act de dispozitie intre vii"?
Din ce am citit contratul de inchiriere este un act de administrare, dar tot intre vii, insa nu inteleg daca este o diferenta intre "administrare" si "dispozitie".
Va multumesc
Act de administrare= act juridic civil care se îndeplineşte pentru ca bunurile ce alcătuiesc patrimoniul unei persoane fizice sau juridice să-şi realizeze destinaţia prin utilizarea lor în limitele unei exploatări normale şi menţinerea lor în stare de funcţionare, ele rămânând de regulă în proprietatea titularului, libere de orice sarcini. Administrare insemna ca proprietarul uzeaza de bun, in sensul ca il inchiriaza, il ofera spre folosinta gratuita, achita taxele si impozitele aferente etc. In tot acest timp, ramane insa proprietar.

Acte de dispozitie= act juridic care are ca efect înstrăinarea unor bunuri, consumarea sau distrugerea lor materială, instituirea unor sarcini asupra acestora sau renunţarea la drepturi (de ex.: vânzarea, donatia, constituirea unei ipoteci, darea în gaj, renunţarea la o cale de atac etc.).