Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Locul de parcare al unui apartament inchiriat
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Locul de parcare al unui apartament inchiriat

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: am inchiriat un apartament cu contract inregistrat la fisc si vreau sa stiu cum se procedeaza cu locul de parcare deoarece masina pentru care este inchiriat locul a fost inlocuita cu cea a chiriasului, iar impozitul a fost deja platit.
Cum se procedeaza in acest caz?

Va multumesc anticipat!
Primaria poate incheia contract concesiune loc parcare auto numai persoanelor care intrunesc anumite conditii,respectiv sa detina proprietate in zona adiacenta spatiului de parcare iar documentele vehiculului sa coincida cu domiciuliul solicitantului
Primaria nu poate aloca loc parcrae auto catre persoane care detin numai calitatea de chirias
Daca proprietarul spatiului cu destinatia de locuinta care a inteles sa inchirieze apartamentul detine si loc parcare auto poate onveni cu chiriasul utilizarea locului de parcare
Pentru utilizare loc parcare auto nu se achita impozit ci taxa anuala concesiune