Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salariu si diurna neplatite integral
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salariu si diurna neplatite integral

Buna ziua.vreau sa va intreb daca imi pot recupera salariul si diurna neplatite integral.patronul ma plateste 1000 de lei in mina si o diurna ilegala in functie de km parcursi adica 5,5 euro la suta de km parcursi.un exemplu in luna martie 2018 la decont in dupa ce mi sau calculat km parcuri am primit suma de844 euro.acum la inceputul lunii iunie mi-a fost dat la semnat un ordin de plata cu suma de 2065 euro.impartit la 29 zile lucrate reiese ca patronul ar trebui sa ma plateasca cu 71,20 euro pe zi.suma de 1221 euro intrind in buzunarul patronului.conducem non stop cu asa zise tranzite unde in 24 ore conduci 2000 km cu doua ore de somn.detin probe foto de pe localizarea masinilor, a foilor de parcurs divada audio unde patronul ii spune unui potential angajat ca salariul este de 1000 ron si 5,5 euro la suta de km.sintem in aceaata situatie peate 50 de soferi de la aceasta firma.ce este de facut si care sint pasii de urmat pentru recuperarea banilor cuveniti.
Puteti sesiza ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
patronul ne-a spus in fata ca puteti merge unde vreti ca toate apele sint aranjate.are o pila o inspectoare la itm arad
Poate avea, dar exista si foruri superioare ITM-ului unde se pot depune sesizari.