Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de moștenire al copilului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de moștenire al copilului

Buna ziua, am achiziționat un apartament pe numele meu, înainte de căsătorie. Acum am un copil de 18 ani si sunt căsătorită. Dacă eu decedez, cine va fi moștenitorul acelui apartament? Doresc ca numai copilul sa fie moștenitorul. Ce ar trebui sa fac acum , ca sa ma asigur că numai copilul va mosteni acel apartament? Mulțumesc
Buna seara,
Sa incheiati un contract de vanzare cumparare cu copilul.
Presupun că la un notar, nu? Nu mă pricep deloc la aceste lucruri. Mulțumesc!