Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestare autorizatie de functionare.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestare autorizatie de functionare.

Buna ziua. Un vecin si-a facut un depozit de lemne la aprox 15m de casa mea si taie cu drujba si sparge lemne in aer liber, desi in Ord.M.S Nr 114/2014, cap 1, art5, scrie ca acest gen de activitati (care produc zgomot, fum) se amplaseaza in cladiri separate. Intentionez sa-l actionez in instanta pentru ca de un an incerc sa-l lamuresc ca ma deranjeaza, insa el sustine ca functioneza legal. In urma reclamatiei la primarie, raspunsul a fost ca activitatea depozitului, respecta normele legale. (cu referire la Ord. M.S precizat mai sus).
Ce trebuie facut in situatia asta? Va multumesc.
Marian V, utilizator
Este dreptul dvs. sa deschideti actiune in instanta.
Acceptul se da de catre proprietarii in acte.
Daca aveti documente ca se face o evaziune fiscala (ma intreb, ca si dvs. de ce s-ar descarca lemne numai noaptea ?!) puteti sesiza politia si ANAF in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Multumesc de raspuns. Am luat legatura cu un avocat din localitate, urmeaza sa incep actiunea in instanta.
Marian V, utilizator