Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua. Ma intereseaza cum se calculeaza o pensie alimentara pt un minor. N am fost casatoriti, am convenit 300ron dar salariul lui este undeva la 2000 plus bonuri de masa. Asteapta sa i vina pe lumea al 2 lea copil si vreau sa stiu daca afecteaza pensia alim.pt primul copil. Multumesc!
Doamna își făcea probleme dacă tatal ii va scade din pensie. Am zis ca in principiu, nu fara o hotărâre judecatoreasca care sa schimbe termenii înțelegerii inițiale. Dacă face asta, ea ii poate face plangere penală.

When a scris:

Sa notifice tatal, nu cred ca pentru 30 lei/luna are sens sa deschida proces.
Mai mare daraua decat ocaua.
Sa nu mai vorbim de faptul ca tatal se poate apara cerand un cuantum mai mare pentru celalalt copil, pentru care va avea de cumparat o multime de haine, pampersi, lapte si altele. cheltuielile fiind mai mari e posibil ca si instanta sa incline balata si doamna sa primeasca fix ca pana acum sau chiar mai putin.