Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obținere curatelă pentru o persoană în vârstă de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obținere curatelă pentru o persoană în vârstă de 84 de ani. Cum poate fi protejată de o eventuală intenție de păcălire?

Buna ziua,
Sunt nepoata dupa frate, nu stau in aceeasi localitate cu unchiul. El are 84 de ani, cu sotia decedata si fara copii. Momentan sta la un centru pentru batrani (cei de acolo l-au adus la o viata normala) avand in vedere ca din cauza alcoolului nu se putea tine in frau-nu manca, nu medicamente, nu igiena, nu asculata de ingrijitor, etc., are si probleme pshihologice MMSE 15 diagnosticat in 2017. Acum sunt pusa in fata situatiei ca un negru strain vrea sa obtina curatela (m-au sunat azi de la centru) in vederea trecerii imobilului pe numele acesteia in schimbul ingrijirii la domiciliu a unchiului. I-am spus ca as fi de acord sa-l angajez sa aiba grija de unchi (desi nu-mi convine sa-l scot de la centrul de batrani ca asa am patit si data trecuta, s-a distrus din cauza alcoolului). Ce posibilitati am si ce ar trebui sa fac ca nu cumva sa fie pacalit si sa-si piarda apartamentul? Am mai auzit ca dupa ce obtin curatela batranii sunt tratati in asa fel incat sa scape repede de ei ca sa dispuna de bunurile lor. NU vreau asa ceva, nu de aceea m-am ocupat de el ca acum cineva sa profite de el.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~