avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil cu intrerupere contract
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil cu intrerupere contract

Sotia mea a intrerupt contractul de munca in luna APRILIE 2018. Termenul de nastere al copilului este in IANUARIE 2019.
Mentionez ca anul 2017 a fost lucrat integral cu o pauza de 2 zile intre contracte.
In cazul in care viitorul contract de munca se va suspenda la 3 luni, este eligibila pt indemnizatie?(pauza va fi aprilie-septembrie 2018)
Cel mai recent răspuns: BogdanDUB , utilizator 16:55, 11 Iunie 2018
perioada eligibila pentru CCC : februarie 2017 - ianuarie 2019

perioade luate in considerare : februarie - decembrie 2017 (11 luni) ; ianuarie - aprilie 2018 (4 luni)

total ; 15 luni.

In speta, va beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Am inteles. Deci nu trebuie sa fie consecutive atata timp cat ele exista. Singurul lucru e sa aiba un contract activ pentru a putea suspenda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de crestere a copilului Catalan Cristina Catalan Cristina Bună ziua! În septembrie 2016 s-a încheiat concediul de îngrijire a primului meu copil, firma la care am fost angajată a intrat în faliment și ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil StudioNoir StudioNoir Buna ziua, La finalul lunii Mai sotia urmeaza sa nasca. In prezent nu este angajata si ultimele venituri raportate pe PFI au fost in 2017 (PFI-ul a fost ... (vezi toată discuția)
Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)