Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil cu intrerupere contract
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil cu intrerupere contract

Sotia mea a intrerupt contractul de munca in luna APRILIE 2018. Termenul de nastere al copilului este in IANUARIE 2019.
Mentionez ca anul 2017 a fost lucrat integral cu o pauza de 2 zile intre contracte.
In cazul in care viitorul contract de munca se va suspenda la 3 luni, este eligibila pt indemnizatie?(pauza va fi aprilie-septembrie 2018)
perioada eligibila pentru CCC : februarie 2017 - ianuarie 2019

perioade luate in considerare : februarie - decembrie 2017 (11 luni) ; ianuarie - aprilie 2018 (4 luni)

total ; 15 luni.

In speta, va beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Am inteles. Deci nu trebuie sa fie consecutive atata timp cat ele exista. Singurul lucru e sa aiba un contract activ pentru a putea suspenda.