Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delapidare și furt la locul de muncă. Este corect ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delapidare și furt la locul de muncă. Este corect să i se rețină tot salariul la lichidare?

Cunosc o persoană acuzată de delapidare și furt in urma lichidarii de la locul de muncă, in ultimele 6 luni lipsind din casa de marcat o sumă de 3000 de lei. I s-a oprit tot salariul la lichidare, persoana fiind nevoita să mai plătească încă 1400 lei din propriul buzunar. Ce e de făcut??
Manuela Rășină, administrator
Pentru delapidare și furt, menționez din nou faptul că nu există dovezi certe! Persoana respectiva a lucrat într-un fast-food și avea responsabilitatea de a sta la casa de marcat, iar seara avea obligația de a face zetul și de a pune banii din ziua respectiva într-un plic iar apoi sa sigileze plicul, iar de o perioadă (aproximativ 6 luni) i s-a interzis să numere bani pe care îi punea în plicul respectiv. Mai e de menționat și faptul că șeful atrăgea atenția și la lipsa a 10 lei din casa de marcat înainte de această perioadă de 6 luni.
Puteti depune o astfel de plangere.
Cornel Vasile, Consilier juridic