Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate acte

Buna ziua......am vandut un teren intravilan .....cumparatorul ne-a platit dezmembrarea,Ne-am inteles ca atunci cand sunt gata actele (dezmembrarea)sa vina sa achite contravaloarea terenului si sa trecem acel teren pe el.Numai ca actele sunt gata din luna februarie si el numai vine cu restul banilor,ne tot amana.....Asi eu o intrebare:
1.Actele de dezmembrare sunt valabile doar un an ?Adica daca in termen de un an nu facem contract vanzare-cumparare va trebui sa facem din nou dezmembrarea?

Nu. Dezmembrarea este si rămâne valabilă pana la noi demersuri funciare. Adică comasare terenuri sau alte dezmembrari
topograful ne-a spus ca actele sunt valabile doar un an.......
va multumec pentru raspuns!o zi buna!
Sunt si aici experți topografi. Căutați unul si intrebati L in privat.

robidana a scris:

topograful ne-a spus ca actele sunt valabile doar un an.......
va multumec pentru raspuns!o zi buna!