Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata taxelor pt avocat in cazul darii in judecare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata taxelor pt avocat in cazul darii in judecare

Buna ziua,

In care caz se poate imputa onorariul avocatului atunci cand esti dat in judecata pentru neplata intretinerii?

Caz concret: pe sora mea au dat-o in judecata pentru ca nu a platit intretinerea in valoare de 4700 ron. Pana sa o dea in judecata (desi nu ia ajuns nici o notificare cum ca ar fi data in judecata de la tribunal) ea a achitat partial suma de 2200 ron. Acum cand s-a afisat lista de intretinere iau bagat onorariul avocatului in valoare de 1800 ron.

Problema este ca in acelasi bloc mai este o persoana care are aceeasi restanta ca si ea dar pe aceea nu au dat-o in judecata.

Cui putem sa ne adresam?

Multumim.
S-a terminat procesul sau se desfasoara?

Pe suma cu avocatul nu au dreptul de a cere bani in lista de plata si sa o oblige.
Nici macar nu a inceput.

Tocmai asta este problema mea ca sora mea nu a primit nici o citatie sau ceva care sa confirme ca este data in judecata decat spusele administratorei.

Si totusi astazi cand a afisat lista de intretinere apare suma respectiva bagata la intretinere.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

S-a terminat procesul sau se desfasoara?

Pe suma cu avocatul nu au dreptul de a cere bani in lista de plata si sa o oblige.

Nu se plătesc cheltuieli de judecată decât la finalul procesului, și asta doar dacă va pierde procesul sora dvs. (cine pierde, plătește). E un abuz al președintelui să vă impună pe listele de plată un onorariu al unui avocat care nici măcar nu a apărat în vreun termen de judecată ... ce să plătească, statul acasă, dacă n-a început procesul ?
flory_mr, utilizator
Da, nu se pot trece cheltuielile c u avocatul decat dacabaproba instanta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

flory_mr a scris:

Nu se plătesc cheltuieli de judecată decât la finalul procesului, și asta doar dacă va pierde procesul sora dvs. (cine pierde, plătește). E un abuz al președintelui să vă impună pe listele de plată un onorariu al unui avocat care nici măcar nu a apărat în vreun termen de judecată ... ce să plătească, statul acasă, dacă n-a început procesul ?