avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata taxelor pt avocat in cazul darii in judecare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata taxelor pt avocat in cazul darii in judecare

Buna ziua,

In care caz se poate imputa onorariul avocatului atunci cand esti dat in judecata pentru neplata intretinerii?

Caz concret: pe sora mea au dat-o in judecata pentru ca nu a platit intretinerea in valoare de 4700 ron. Pana sa o dea in judecata (desi nu ia ajuns nici o notificare cum ca ar fi data in judecata de la tribunal) ea a achitat partial suma de 2200 ron. Acum cand s-a afisat lista de intretinere iau bagat onorariul avocatului in valoare de 1800 ron.

Problema este ca in acelasi bloc mai este o persoana care are aceeasi restanta ca si ea dar pe aceea nu au dat-o in judecata.

Cui putem sa ne adresam?

Multumim.
Cel mai recent răspuns: Ral1982 , utilizator 06:36, 13 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-a terminat procesul sau se desfasoara?

Pe suma cu avocatul nu au dreptul de a cere bani in lista de plata si sa o oblige.
Nici macar nu a inceput.

Tocmai asta este problema mea ca sora mea nu a primit nici o citatie sau ceva care sa confirme ca este data in judecata decat spusele administratorei.

Si totusi astazi cand a afisat lista de intretinere apare suma respectiva bagata la intretinere.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

S-a terminat procesul sau se desfasoara?

Pe suma cu avocatul nu au dreptul de a cere bani in lista de plata si sa o oblige.

Nu se plătesc cheltuieli de judecată decât la finalul procesului, și asta doar dacă va pierde procesul sora dvs. (cine pierde, plătește). E un abuz al președintelui să vă impună pe listele de plată un onorariu al unui avocat care nici măcar nu a apărat în vreun termen de judecată ... ce să plătească, statul acasă, dacă n-a început procesul ?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2018
flory_mr, utilizator
Da, nu se pot trece cheltuielile c u avocatul decat dacabaproba instanta.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

flory_mr a scris:

Nu se plătesc cheltuieli de judecată decât la finalul procesului, și asta doar dacă va pierde procesul sora dvs. (cine pierde, plătește). E un abuz al președintelui să vă impună pe listele de plată un onorariu al unui avocat care nici măcar nu a apărat în vreun termen de judecată ... ce să plătească, statul acasă, dacă n-a început procesul ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administratia locatari/proprietari Mihaela_32 Mihaela_32 Buna ziua, avem o restanta la intretinere in val. de 3000, am fost dati in judecata iar luna aceasta ne-am trezit la avizier pe lista de intretinere cu ... (vezi toată discuția)
Datorii asociatii de locatari macrita macrita Buna ziua, Din anul 2009 am refuzat sa mai platesc datoriile la asociatie , deoarece am fost chemata la politie si mi s-a spus ca pentru apartamentul meu ... (vezi toată discuția)
Restante la intretinere Shaiya Shaiya Am fost data in judecata de Asociatia de proprietari pentru neplata intretinerii. Pentru ca am copilas mic nu m-am putut prezenta la proces si acesta s-a ... (vezi toată discuția)