avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratia locatari/proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratia locatari/proprietari

Buna ziua, avem o restanta la intretinere in val. de 3000, am fost dati in judecata iar luna aceasta ne-am trezit la avizier pe lista de intretinere cu cheltuieli de judecata in val. de 2200, intrebarea ar fi de unde sa ajuns la suma asta, si daca au voie sa o treaca pe lista de intretinere deoarece o sa perceapa si penalizari la ea , cum as putea sa contest aceasta suma?
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 23:13, 25 Februarie 2010
Conform disp art 12 A d) din HG nr 1588/2007 proprietarii au dreptul sa conteste oficial ,c/v calcul contributie impus la intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata
Presedintele asociatiei are obligatia sa raspunda in termen de 7 zile
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2010
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Conform disp art 12 A d) din HG nr 588/2007 proprietarii au dreptul sa conteste oficial ,c/v calcul contributie impus la intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata
Presedintele asociatiei are obligatia sa raspunda in termen de 7 zile


Este HG 1588/2007
pt restanta de 3000 lei ati fost dat in judecata...acolo sigur ati pierdut si aveti cheltuieli de judecata 2200, acesti bani fiind cheltuiti de asociatie si trebuiesc anapoiati, probabil de aceea vi ia trecut pe lista de plata.
daca aveti de platit cheltuieli de judecata, sigur ati pierdut procesu.
dar daca ati fost parte in acest porces, de la tribunal nu v-a trimis nici o hartie? o comunicare si dumneavoastra? daca nu treceti si luativa hartia, acolo specifica ce si cum e cu procesu dumneavoastra...eventul faceti cerere la asociatie sa va dea explicatii cu suma de 2200 care o contestati.
Mihaela_32 a scris:

Buna ziua, avem o restanta la intretinere in val. de 3000, am fost dati in judecata iar luna aceasta ne-am trezit la avizier pe lista de intretinere cu cheltuieli de judecata in val. de 2200, intrebarea ar fi de unde sa ajuns la suma asta, si daca au voie sa o treaca pe lista de intretinere deoarece o sa perceapa si penalizari la ea , cum as putea sa contest aceasta suma?

Cheltuielile de judecata sunt in primul rand onorariul pentru avocat si pentru expertul contabil. Onorariul avocatului se stabileste prin contract cu acesta iar onorariul expertului este stabilit de instanta.
Daca sunteti inca in instanta cu dosarul puteti aduce la cunostinta instantei faptul ca s-a afisat pe lista iar instanta poate dispune scoaterea acestei sume de pe lista pana se da o hotarare judecatoreasca. Suma poate fi consemnata in fisele asociatiei pe numele dv fara a fi afisata. Cand instanta se pronunta asupra debitului, penalizarilor o sa se pronunte si asupra cheltuielilor de judecata. Daca o sa va oblige la plata restanelor pentru care s-a intentat procesul, o sa va oblige si la plata cheltuielilor de judecata. Daca asociatia pierde, va pierde si cheltuielile de judecata.
Apoi, daca pierdeti, la suma stabilita de judecator se mai adauga si cheltuielile de executare silita care sunt asemanatoare cu cheltuielile de judecata ca marime.
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2010
Adriantot, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli intretinere michu61 michu61 Administratorul Asociatiei de proprietari mi-a trimis o Notificare prin care mi se cere sa platesc un anumit debit X in termen de 5 zile, in caz contrar, ma ... (vezi toată discuția)
Restante la intretinere si sumele afisate eronat la avizier ssvyxx ssvyxx Buna ziua, Sunt proprietarul unui apartament pentru care nu s-a platit foarte multa vreme intretinerea (~3ani) si s-a ajuns la suma afisata la avizier de ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu judecata restantierilor costachel costachel Buna dimineata. La noi in bloc sunt 3 restantieri la intretinere care de cca 5 ani care au in prezent datorii cam de 6-7000 lei pe apartament ( numai ... (vezi toată discuția)