Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept civil - actiune reducere pretul unui bun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept civil - actiune reducere pretul unui bun

Salut,

Am citit o carte de civil acum ceva ani si din ce-mi anintesc, daca o persoana cumpara un bun pe care il achita in timp, iar datorita unor schimbari ale pietei ce nu pot fi prevazute la momentul achizitionarii bunului de niciuna dintre parti, bunul se devalorizeaza foarte mult, atunci debitorul poate cere instantei civile micsorarea datoriei pe care e obligat sa o plateasca, astfel incat pretul bunului sa corespunda pietei actuale.
Ratiunea din spatele acestei posibilitati ar fi fost avantajul foarte mare al unei parti datorat unor factori ce nu puteau fi luati in considerare.

Chiar exista chestia asta sau imi amintesc eu tampenii?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Da, asta este, multumesc mult @Silvia Zaharia :)
~ Conținut șters la cerere ~