Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Coduri CAEN pentru case de marcat PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Coduri CAEN pentru case de marcat PFA

Buna ziua.

Sunt o PFA cu activitatea principala 0113 cultivarea legumelor si a pepenilor, a radacinoaselor si a tuberculilor. Pentru a lucra cu o casa de marcat, trebuie sa adaug un alt cod CAEN, adica 4621 Comert cu ridicata al cerealelor, semintelor, furajelor si tutunului neprelucrat 4621? Pentru eventualitatea vanzarii legumelor si cerealelor in piete sau direct de acasa.
paulnemes, utilizator
Comert cu ridicata/de gros - activitatea desfasurata de comerciantii care cumpara produse in cantitati mari in scopul revanzarii acestora in cantitati mai mici altor comercianti sau utilizatori profesionali si colectivi. Vindeti pe baza de factura si numai catre alte firme.
Comert cu amanuntul/de detail - activitatea desfasurata de comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora si doar aici folositi casa de marcat.
Daca doriti sa le faceti pe amandoua, va trebui sa aveti pe langa codul caen de la activitatea principala 0113 care va permite doar comertul cu ridicata si codul caen.4721 pentru comert cu amanuntul .
4721 este pentru magazine specializate. Dar eu nu detin un magazin. Ce fac astfel?