Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Despre declaratia de venit 212
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Despre declaratia de venit 212

Buna ziua, sunt un cetatean roman( si italian,dubla cetatenie) cu rezidenta in Italia, locuiesc si lucrez in Italia,sunt salariata intr-o fabrica, deci contributiile mi se retin automat din salariu. In Romania detin o garsoniera data in chirie cu contract de inchiriere pt care platesc impozit. As dorii sa imi spuneti daca pe declaratia de venit trebuie sa trec si venitul obtinut din salariu. Multumesc anticipat.
Buna seara,

In opinia mea trebuie declarat doar venitul realizat din inchirierea apartamentului. Venitul obtinut in strainatate nu are ce sa caute in declaratie. Aici, in Italia, banuiesc ca depuneti declaratia anuala de venituri.
Aveti aici un articol cu mai multe detalii, actualizat pentru anul 2018.
avocatnet.ro/articol_47917/V...
Buna seara.Va multumesc frumos.
Cu placere! Seara buna !