Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nereguli la locul de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nereguli la locul de muncă

Buna ziua,
Lucrez pt o societate de recuperare creanțe ca agent procedural . Am un program de 6 ore și jumătate din care 30 de Min pauză . Acum două zile am primit o notificare in care mi sa comunicat că am avut 3 întârzieri peste pauză în decursul unei luni , întârzieri de 18 respectiv 40 de secunde .Mi să mai comunicat la la urmatoarea avertizare mi se va retine bonusul pentru că am adus prejudicii companiei și colegilor de echipa . De cele mai multe ori peste program îmi petrec între 5 si 15 minute , niciodată nu plec la ora fixă si sunt foarte multe zile în care nu reușesc să termin toate cele 30 de minute de pauza . Am discutat și în departamentul de resurse umane si mi sa spus că nu este o problemă și că acest lucru nu se va întâmpla . În momentul în care m am angajat la dânșii si am semnat contractul nu era stipulată această clauză si nici la angajare nu mi sa comunicat . Îmi puteți spune va rog daca ceea ce superiorii mei direct fac este un abuz sau nu . Va mulțumesc
Exista in regulamentul intern o marja in secunde in privinta timpului pentru pauza?
Este evident un abuz din partea sefilor.
Nu , doar cele trecute în contract . Potrivit team leader ului toată lumea are aceias pauză doar ca la ei nu se tine cont.
Evidenta timpului de munca cum este efectuata la nivel de angajator?