Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Depunere dosar în instanță înființare asociație
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Depunere dosar în instanță înființare asociație

Actele care se depun în instanță trebuie atașate în original sau sunt acceptate și doar semnate și scanate de către toți membrii?

Dosarul trebuie neapărat autentificat de un notar sau semnat de un avocat?
Actul constitutiv si statutul pot sa fie certificate de avocat sau autentificate la notar.In general se solicita mai multe seturi de acte la depunere 1 sau 2 seturi originale un set certificat conform cu originalul .
Actul constitutiv şi statutul asociaţiei se depun în câte trei exemplare originale, autentificate de notar sau atestate de către un avocat şi o copie conformă cu originalul.
Celelalte acte se depun în câte un exemplar original şi două copii conforme cu originalul.
Unele judecatorii vor doar statutul si actul constitutiv in mai multe exemplare originale si copii, in rest accepta exemplar unic pentru alte acte ex,. dovada sediului, a patrominiului initial, al disponibilitatii denumirii, cazierele fiscale.... practica variaza de la o instanta la alta