Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce se intampla dupa intocmirea unui proces verbal intr ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce se intampla dupa intocmirea unui proces verbal intr un magazin?

Acum cateva zile o prietena (minora)a fost prinsa de catre securitate furand un atricol in valoare de 7 lei dintr un magazin.Aceasta a fost dusa intr-o camera unde i sa intocmit un proces verbal in care din ceea ce mi a povestit era scris doar produsul pe cate a incercat sa l fure ,numele ei,orasul si semnatura ei.In urma unei convorbiri cu persoana care a facut procesul sa constatat ca este la prima abatere si regreta actul facut .Politia din cate am inteles nu a fost chemata iar managerul a incheiat discutia printr un "sa nu se mai intample" dupa care s a platit articolul bonul fiind luat de paza.Ce se poate intampla acum?
anonim02mg, utilizator
Daca s-a achitat contravaloare produs rezulta ca nu exista prejudiciu,respectiv comerciantul nu se va complica sa sesiseze autoritatile
Pentru moment nu se va intampla nimic dara daca minora staruie sa sustraga bunuri isi asuma riscul sa suporte sanctiunile prevazute de legea penala