Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Telefon personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Telefon personal

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca sunt obligata de a raspunde la telefonul personal atunci cand sunt apelata de sef. Abonamentul este platit de mine si pentru ca nu am vrut sa-i raspund cand a vrut el, mi-a facut un scandal imens.
Va multumesc
Nu sunt jurist, dar la serviciu am multi colegi cu telefoane de serviciu, deci pot să vă răspund din experiență. În afara orelor de program, nu sunteți oblgată să răspundeți nici măcar la telefonul de serviciu (mulți dintre colegii mei îl lasă la birou) și cu atât mai puțin la un telefon personal. Au fost situații când conjunctura cerea revenirea din concediu și angajații nu au răspuns la telefon.
Nici o persoana nu poate obliga pe alta sa faca ceva impotriva vointei acesteia. Asadar, este la latitudinea dvs daca raspundeti sau nu la telefonul personal.