avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi doar cu buletinul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi doar cu buletinul?

Buna seara!Sunt mamica a doi copilasi,si in prezent sunt intr-o situatie dificila.Pe scurt : locuinta in care stam este proprietate personala,mostenire de la mama mea.Titulara contractului sunt doar eu,sotul nefigurand in contract,in urma succesiunii.Nu are nici mutatie pe adresa aceasta.Dar....i-am facut soacrei mele buletinul pe aceasta adresa,unde stam,deoarece vechea adresa a buletinului ei nu mai era valabila,si....am crezut ca fac bine daca o primesc in spatiu-doar cu buletinul.Acum au aparut probleme intre mine si soacra mea, care au degenerat in scandaluri destul de violente,si i-am cerut sa plece din locuinta mea.Intrebarea este:Are vreun drept asupra locuintei mele,sau am vreo obligatie sa o tin in locuinta mea,daca are buletinul cu adresa mea?Singura semnatura care am dat-o a fost la politie cand i-am facut buletinul.de accept de a a i se face buletinul la mine pe adresa.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: amaria72 , utilizator 12:09, 8 Noiembrie 2009
Intre mine si soacra mea nu s-a incheiat nici un contract SCRIS .Singura semnatura data pe un act a fost la politie cand mi-am dat acordul ca buletinul sau sa fie eliberat pe adresa locuintei mele.In rest....nimic.Am lasat-o sa locuiasca vreo 4 luni cu mine,dar nu exista nici o intelegere scrisa intre mine, ca proprietar, si ea.
Intrebare: cum i s-a trecut domiciliul in cartea de identitate daca nu exista un contract de inchiriere care sa ateste ca proprietarul a fost de acord sa ia persoana in spatiu?
...cu declaratia proprietarului data la sectia de politie:)
La politie,evidenta populatiei,am semnat pe spatele formularului special care se completeaza acolo,cu datele personale ale celui care solicita un buletin,cum ca sunt de acord ca adresa pe care se elibereaza buletinul sa fie a mea,am depus in copie acte care dovedeau ca sunt proprietara apartamentului,si...atat.Deci am semnat doar pe acel formular tipizat din cadrul SPCLEP(politia)-mai bine n-as fi facut-o.Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza de flotant adrianacojocaru84 adrianacojocaru84 buna ziua ,Ma numesc cojocaru adriana din craiova, sunt casatorita si avem un copil de 3 ani,cu toti stam cu chirie intr-un apartament cu 2 camere.dar nu avem ... (vezi toată discuția)
Carte identitate copil al cãrui pãrinte nu are locuinta proprietate personala anthynidiany anthynidiany Soția mea are o soră care a împlinit 14ani. Mama lor momentan are buletin, dar ea nu este proprietara locuinței trecute în CI și nici ... (vezi toată discuția)
Viza de flotant ContSters94625 ContSters94625 stiti cumva ce acte am nevoie pentru viza de flotant in Bucuresti? este necesara prezenta proprietarului la sectia de politie sau pot sa duc contractul de ... (vezi toată discuția)