Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stimate/a domn/doamna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stimate/a domn/doamna

Menționez că tatăl meu a primit mostenire de la părinții săi o proprietate pe care a donato surorii mele, in schimb mie nu dorește să imi facă nici un act sub pretextul că rămân în proprietatea lor si sora mea nu mai doreste nimic. Intrebarea mea este, cand voi deschidè taxa de succesiune sora mea trebuie sa prezinte si ea actul de donatie pt a fii impartit toată proprietatea?
Buna seara,
Daca sora, la acel moment, nu este renuntatoare atunci va trebui sa solicitati reportarea acelor donatii.
Vă Mulțumesc frumos !
Domnule avocat, parintii mei au primit mostenire o proprietate de la bunica din partea tatalui si au facut cu sora mea "contract de intretinere cu stipulatie pentru altul" in momentul de față parintii mei nu vor sa imi faca nici un act pe prorietetea lor pe care am si construit o casa ,bineînțeles tot pe numele lor ,mergând pe increderea parintilor ,promițând că imi vor face act.Intrebarea mea este,dupa decesul parintilor cand voi deschide taxa de succesiune, sora mea mai are dreptul acasa ?sau vom impartii ambele proprietati.Va multumesc frumos!
[.