avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata pt. zilele de concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata pt. zilele de concediu neefectuat

Buna ziua, am fost concediata si mi-au ramas 15 zile de concediu neefectuate, pot sa refuz sa le efectuez pe toate in perioada preavizului deoarece prefer sa mi-se achite contravaloarea acestora?
Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 18 Iunie 2018
RaitaStela, utilizator
Cel mai recent răspuns: RaitaStela , utilizator 15:20, 18 Iunie 2018
Refuzul dvs inseamna ca nu trebuie sa le solicitati sa le efectuati in perioada de preaviz.
Va multumesc d-le Cornel, dar in situatia in care imi solicita/ ma obliga? sunt nevoita sa accept?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu sunteti obligata sa efectuati CO in perioada de preaviz, decat daca era programat in acea perioada.
Perfect, va multumesc :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz adinutza.2008 adinutza.2008 Daca inceteaza raporturile de munca in temeiul art.55, lit.b codul muncii, pot ca in perioada de preaviz(15 zile) sa imi iau concediu de odihna sau un concediu ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna & preaviz Snoopy Snoopy Buna ziua, as avea o nelamurire. Sunt in preaviz - de 30 de zile, desi nu detin functie de conducere, dar atatea zile am trecute in contractul de munca, si ... (vezi toată discuția)
Preaviz nisico nisico Buna seara Intrebare: angajatorul are dreptul sa oblige un angajat sa-si efectueze, pe perioada preavizului, concediul de odihna ramas neefectuat pe anul in ... (vezi toată discuția)